Loading...
Moja Praca w Parlamencie Europejskim
05/04/2012

Paweł Kowal z wizytą u Tymoszenko


5 kwietnia 2012 roku Przewodniczący Delegacji Parlamentu Europejskiego do Komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina Paweł Kowal, po długich staraniach spotkał się z byłą Premier Ukrainy Julią Tymoszenko, która odbywa obecnie karę siedmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej Kaczaniwska w Charkowie. Spotkanie trwało ponad godzinę.

15 marca Paweł Kowal zwrócił się do Prokuratora Generalnego Ukrainy Wiktora Pszonki o pozwolenie na wizytę w miejscu, gdzie karę więzienia odbywa Julia Tymoszenko. Poseł Europejskich Konserwatystów i Reformatorów spotkał się w środę, 4 kwietnia z Prokuratorem i ten zezwolił na odwiedziny. Kowal udał się do Charkowa przy wsparciu Delegacji UE na Ukrainie.

Wizyta posła do PE Pawła Kowala u Julii Tymoszenko jest pierwszą wizytą przedstawiciela Parlamentu Europejskiego. Wcześniej pozwolenie na odwiedziny otrzymali komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Fule oraz przedstawiciele organizacji Freedom House, którzy odwiedzili byłą premier w ubiegłą środę. Wcześniej spotkania z Tymoszenko odmówiono m.in. francuskiemu obrońcy praw człowieka Francois Zimerayowi oraz dwóm szwedzkim posłankom reprezentującym Zgromadzenie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

 

Charków, 5 kwietnia 2012 r.