Loading...
Kontakt

Adam WudarczykPobyt w Parlamencie Europejskim

Marzeniem wielu studentów jest praktyka lub staż w Parlamencie Europejskim, ale strach przed potraktowaniem ich jak w wielu innych miejscach jako zło konieczne jest nie do zniesienia. Jednak staż w biurze posła Pawła Kowala nadaje zupełnie nową jakość. Praca jest wymagająca, bardzo odpowiedzialna, bywa długa i wyczerpująca ale satysfakcja wynikająca z dobrze wykonanego zadania, możliwość poznania wielu znanych i cenionych ludzi jest trudna do opisania. To nie jest biuro gdzie parzy się kawę i kseruje dokumenty, już pierwszego dnia czekają bardzo odpowiedzialne zadania jak reserach`e czy analizy lub znana zmora „rozliczenia podróży”.

Mimo wielu trudów odnoszę wrażenie, że nie ma drugiej takiej instytucji czy miejsca, które jest w stanie młodemu człowiekowi wchodzącemu na nową drogę życia zaoferować takie możliwości rozwoju. Dla tych, którzy chcą związać swoje życie z polityką odpowiedź jest prosta: musisz tam być! Dla tych, którzy skłaniają się w stronę biznesu również: obserwacja rozwiązań oraz mechanizmów zastosowanych w pracy Parlamentu dają dobry wzór do naśladowania, który można odtworzyć we własnej działalności (jak się okazuje w samorządach studenckich również, ale to nie nowość), jeśli jednak wciąż jesteś osobą, która nie wie jaką drogą w życiu pójść odpowiedź pada ta sama: jedź na staż do Parlamentu! Ilość osób, które można tam poznać z wielu różnych branży spowoduje, że każdy odnajdzie swoje miejsce w przyszłości, przyjaźnie zostaną na całe życie, a kto wie czy nie miłość na wieczność, poza tym Bruksela to samo serce Europejskiej demokracji, jeśli chcesz być nowoczesnym mieszkańcem Europy musisz wiedzieć pewne rzeczy, a empiria jest chyba najlepszą matką poznania.

Czas tam spędzony to jedno z najlepszych moich doświadczeń w moim życiu, a wciąż czuję, że nie wykorzystałem jeszcze wszystkich możliwości jakie oferuje pobyt w Brukseli i Strasburgu. Czuje, że jeszcze wiele jest tam do odkrycia dlatego wiem na pewno, że muszę tam jeszcze wrócić.Poprzednia strona: Aneta Waszkiewicz
Następna: Krzysztof Nieczypor